ایران می گوید که سیاست مذاکرات هسته ای آن پس از رای گیری ریاست جمهوری تغییر نخواهد کرد

[ad_1]

دوبی (رویترز) – سخنگوی دولت روز سه شنبه گفت: سیاست ایران در گفتگو با قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای 2015 پس از انتخابات ریاست جمهوری 18 ژوئن بدون تغییر باقی خواهد ماند ، زیرا این موضوع توسط مقامات عالی رتبه تصمیم گیری می شود.

دیپلمات ها ، مقامات و تحلیل گران ایرانی گفتند ، بسیاری از موانع احیای توافق هسته ای پیش از گفتگوهایی که قرار است در این هفته از سر گرفته شود ، پایدار باقی مانده است ، و این نشان می دهد که بازگشت به توافق هنوز فاصله زیادی دارد.

علی ربیعی سخنگوی هیئت دولت در یک کنفرانس خبری هفتگی گفت: “ما نشان داده ایم که تحت هر شرایطی به تعهدات بین المللی خود پایبند هستیم و این یک تصمیم ملی بود.”

ربیعی گفت: سیاست هسته ای ایران که توسط آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب تعیین شده است ، هیچ ارتباطی با وقایع داخلی ندارد و دولت جدید همان سیاستهایی را که در مذاکرات وین که از آوریل آغاز شد ، دنبال خواهد کرد.

ربیعی گفت: “تا زمانی که همه طرف های توافق هسته ای به تعهدات خود عمل کنند ، می توانند مطمئن باشند که ایران از تعهدات خود دست نخواهد کشید.”

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 از این توافق کناره گیری کرد که این امر ایران را مجبور کرده است به طور مداوم از مرزهای توافق بر سر برنامه هسته ای خود عبور کند.

از آنجا که رهبر تندرو انتخابات رهبری کاندیداهای معتدل و محافظه کار را ممنوع می کند ، به احتمال زیاد مشارکت در رقابت هفت نفره بین کاندیداهای سرسخت و کمی کمتر و دو معتدل معتدل کم باشد.

این نامزدها روز سه شنبه در یک مناظره تلویزیونی شرکت کردند و درباره موضوعاتی از جمله راه های نجات توافق هسته ای و لغو تحریم های آمریکا که اقتصاد ایران را ویران کرده است ، بحث و تبادل نظر کردند.

عبدالناصر همتی ، نامزد برجسته میانه رو ، تندروها را متهم کرده است که از طریق سیاست خارجی ستیزه جویانه می خواهند تنش با غرب را افزایش دهند ، در حالی که شرکت های بزرگ با دور زدن تحریم ها مقدار زیادی را کنترل می کنند.

همتی ، بانکدار سابق بانک مرکزی گفت: “من روندی رو به رو هستم که می خواهد کاخ سفید را به جای توسعه ایران به حسینی (نمازخانه شیعیان) تبدیل کند.” آنها با افزایش 20 درصدی قیمت معاملات ما از تحریم ها استفاده می کنند. »

سعید جلیلی ، یک دیپلمات سرسخت ، هشدار همتی را نسبت به رادیکال هایی که خواستار مقابله با غرب هستند ، “خیالی” رد کرد.

در عوض ، وی دولت را متهم كرد كه حسن روحانی ، رئیس جمهور عملگرا ، از ایران خارج می شود كه وقت خود را هدر داده است ، “دائما منتظر چندین ایالت دیگر است ، یك بار ترامپ بهانه بود ، بار دیگر توافق هسته ای.”

ابراهیم رئیسی ، رئیس قوه قضائیه ، کاندیدای سرسخت پیشرو در نظر گرفت ، گفت: “هر دولتی که قدرت را در دست بگیرد باید در جهت پایان دادن به تحریم های ظالمانه تلاش کند ، اما برای خنثی سازی تحریم ها نیز باید اقدامات عملی انجام شود.”

رهبران ایران می گویند این تحریم ها می توانند با دور زدن تحریم ها یا با تحریک تولیدات داخلی جبران شوند.

(گزارش هیئت تحریریه دبی ؛ ویرایش شده توسط آنگوس ماکسوان و گرانت مک کول)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *