بلاروس با جت می جنگد تا هواپیما را مجبور به فرود و دستگیری دشمن کند و این باعث خشم مردم می شود

[ad_1]

مسکو (رویترز) – مقامات بلاروس به یك هواپیمای جنگنده یورش بردند و با علامت كاذب بمب هواپیمای Ryanair را مجبور كردند كه روز یكشنبه به زمین بنشیند و سپس یك روزنامه نگار مخالف را بازداشت كند و انتقاداتی را از سراسر اروپا ایجاد كرد.

این حادثه چشمگیر شاهد یک هواپیمای جنگنده میگ 29 در دوران اتحاد جماهیر شوروی بود که یک هواپیمای مسافربری تحت کنترل Ryanair را از آتن به لیتوانی پرواز می کرد. در عوض ، هواپیما ناگهان به مینسک ، پایتخت بلاروس هدایت شد ، جایی که مقامات روزنامه نگار رومان پروتاسویچ را در آن بازداشت کردند.

داده های وب سایت flightradar24.com نشان می دهد که هواپیما فقط دو دقیقه قبل از عبور از بلاروس به حریم هوایی لیتوانیان منحرف شده است.

لیتوانی ، عضو اتحادیه اروپا ، لیتوانی ، محل استقرار پروتاسویچ ، از اتحادیه اروپا و ناتو خواسته است تا به آنها پاسخ دهند. آلمان خواستار توضیح فوری شد و نخست وزیر لهستان آن را “محکومیت تروریسم دولتی” خواند.

اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا گفت که اقدامات بلاروس “بسیار غیر قابل قبول” است ، در حالی که وزیر امور خارجه انگلیس دومینیک راآب گفت که عواقب جدی برای آنچه او “اقدامات عجیب” خوانده است ، خواهد بود.

رهبر مخالفت بلاروس ، سوتلانا سیخانوفسکایا ، که مانند پروتاسویچ ، از لیتوانی فعالیت می کند ، از سازمان هواپیمایی کشوری (ایکائو) خواسته است بلاروس را از این سازمان اخراج کند.

این حادثه قطعاً روابط وحشتناک بین غرب و بلاروس را که از سال 1994 تحت کنترل رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو به شدت کنترل می شود ، بدتر خواهد کرد.

مخالفان وی را متهم می کنند که سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری به نفع خود تقلب کرده و سپس مخالفان را سرکوب کرده است. وی تقلب در انتخابات را انکار می کند.

استیناف ناتو

Ryanair در بیانیه ای اعلام كرد كه خدمه هواپیما از طرف بلاروس تهدید بالقوه امنیتی در هواپیما مطلع شده و به آنها دستور داده شده است كه به نزدیكترین فرودگاه مینسك منتقل شوند.

وی با بیان اینکه هواپیما با خیال راحت به زمین نشست ، مسافران تخلیه و بررسی های امنیتی توسط مقامات محلی انجام شد ، گفت که انتظار دارد این هواپیما در روز یکشنبه سفر خود را از سر بگیرد.

پروتاسویچ ، 26 ساله ، در سرویس خبری مخالف آنلاین NEXTA ، یک کانال تلگرامی کار می کرد که سال گذشته در زمانی که انجام چنین کاری برای رسانه های خارجی دشوار بود ، تصاویر اعتراضات گسترده علیه لوکاشنکو را پخش کرد.

پروتاسویچ ، که اکنون در یک کانال تلگرامی متفاوت به نام Belamova کار می کند و در توییتر به عنوان اولین “روزنامه نگار تروریست” در تاریخ کنایه آمیز است ، در لیتوانی مستقر است.

وی گفت که وی به اتهام افراط گرایی در بلاروس تحت تعقیب است و متهم به سازماندهی شورش و ایجاد نفرت اجتماعی است.

آژانس خبری بلاروس بلتا گزارش داد که لوکاشنکو شخصاً به هواپیمای نظامی دستور داده است تا هواپیمای رایان ایر را تا مینسک اسکورت کند. هیچ ماده منفجره در آن یافت نشد.

رئیس جمهور لیتوانی ، گیتاناس نائوددا خواستار پاسخ بین المللی شده است.

نائوددا گفت: “من از متحدان ناتو و اتحادیه اروپا می خواهم كه بلافاصله به تهدیدهای رژیم بلاروس علیه هواپیمای مدنی بین المللی پاسخ دهند. جامعه جهانی باید اقدامات فوری را انجام دهد كه دیگر تكرار نخواهد شد.”

مشاور رئیس جمهور لیتوانیایی آستا اسکایسگیریت گفت که به نظر می رسد عملیات فرود اجباری هواپیما ، حامل حدود 170 نفر از 12 کشور ، از قبل برنامه ریزی شده بود.

اداره کنترل جرایم سازمان یافته بلاروس اعلام کرد که پروتاسویچ قبل از حذف بیانیه از کانال تلگرامی خود بازداشت شده است.

گروه های حقوق بشر می گویند از ماه آگوست حدود 35000 نفر در بلاروس بازداشت شده اند. ده ها زندانی شده اند. مقامات می گویند بیش از 1000 پرونده جنایی تشکیل شده است.

(گزارش آندری استروح و آندریوس سیتاس در ویلنیوس ؛ نوشته شده توسط اندرو آزبورن ، ویرایش: نیک مک فی و تیموتی میراث)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *