بنیانگذار ویکی پدیا می گوید ، توییتر و فیس بوک “برای مدت طولانی کار بدی با ترامپ انجام دادند”

[ad_1]

جیمی ولز ، بنیانگذار ویکی پدیا به خبرگزاری فرانسه گفت ، توئیتر و فیس بوک بارها و بارها بد ادعا کرده اند ، زیرا دونالد ترامپ بر ادعاهای بی اساس ، از جمله ادعای خود مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ، تقلب کرده است.

این دو غول شبکه های اجتماعی ترامپ پس از حمله طرفداران وی به پایتخت آمریکا در 6 ژانویه ، حمله به مقر دموکراسی که منجر به استیضاح دوم ترامپ در روز چهارشنبه شد ، به مدت نامعلومی معلق کردند.

ولز روز جمعه در مصاحبه ای به مناسبت بیستمین سالگرد ویکی پدیا به خبرگزاری فرانسه گفت كه مسئولیت حوادث بی سابقه واشنگتن “100 درصد به پای دونالد ترامپ” است.

اما او گفت که توییتر و فیس بوک به طور مداوم “در حال مبارزه با اطلاعات غلط ، اطلاعات غلط” منتشر شده توسط مغول سابق املاک و مستغلات نیویورک هستند ، که قرار است هفته آینده پست خود را ترک کند.

ولز گفت: “آنها با دونالد ترامپ کار بدی انجام دادند تا برای مدت بسیار بسیار طولانی با او معامله کنند.” “او به وضوح در حال انتشار اطلاعات غلط بود ، بدیهی است که از مردم آزرده شده است.”

کره چشم و دانش

با گذشت بیش از 55 میلیون مقاله به 300 زبان ، ویکی پدیا در 20 سالی که از تأسیس آن می گذرد ، یکی از محبوب ترین وب سایت ها در جهان است. بیش از 15 میلیارد بار در ماه خوانده می شود.

همچنین ، همانطور که ولز در ابتدا پیش بینی می کرد ، “جهانی که در آن هر انسانی روی کره زمین به مجموع دانش انسانی دسترسی آزاد دارد.”

تصمیم کارآفرین اینترنتی در سال 2003 برای غیر انتفاعی بودن سایت ، یکی از دلایلی است که ویکی پدیا با واکنش و تصمیمات دشوار توئیتر یا فیس بوک روبرو نشده است.

این 54 ساله گفت: “آنها (سیستم عامل های شبکه های اجتماعی) یک مدل کسب و کار دارند که می گوید:” ما به بیشترین حد ممکن کره کره چشم نیاز داریم ، ما به تعداد بیشتری صفحه بازدید ممکن داریم. “

“حالا این برای مارک آنها نیز بد است. بنابراین آنها باید با آن کنار بیایند. اما من فکر می کنم آنها می جنگند.”

فیس بوک و توییتر با جنگهای فرهنگی عمیقاً تفرقه انگیز در ایالات متحده و گسترش اطلاعات نادرست در سراسر جهان ارتباط نزدیکی پیدا کرده اند.

در مقابل ، طرفداران می گویند ویکی پدیا یکی از آخرین نمونه های اوتوپی گرایی اولیه در وب محسوب می شود.

با این حال ، در اوایل دهه 2000 ، کلاهبرداری و تخریب کاربران ویکی پدیا بحث در مورد تنظیم شبکه را برانگیخت.

این کارآفرین بریتانیایی-آمریکایی می گوید ، اما منبع آنلاین به عنوان نمونه ای از بهترین مواردی که اینترنت می تواند ارائه دهد ، ارائه می شود.

وی گفت: “من همیشه می گویم ما هرگز به همان اندازه كه آنها گفتند بد نبوده ایم و به اندازه آنها كه تصور می كنند خوب نیستیم.”

“اما ما هنوز می دانیم که ویکی پدیا کامل نیست. ما هنوز کارهای زیادی برای انجام داریم.”

“ساخت برای ادامه”

ولز همچنین آگاه است که ویکی پدیا با سیستم عامل های رسانه های اجتماعی تفاوت اساسی دارد.

وی گفت: “ما مأموریت بسیار روشنی برای ایجاد دائرlopالمعارف داریم. بنابراین هر کاری که می کنیم بر خلاف آن استاندارد ارزیابی می شود.”

“(این) یک بیانیه ماموریت بسیار متفاوت از یک شبکه اجتماعی است که می گوید ، بیا و آنچه را فکر می کنی پست کن ، نظرات خود را ارسال کن.

“از آنجا که حقیقت این است ، بسیاری از مردم واقعاً نظرات وحشتناکی دارند.”

ولز اذعان می کند که ویکی پدیا هنوز برای غلبه بر چالش هایی روبرو است و در مورد تنوع هزاران ویکی پدیا ، جامعه ویراستاران و مدیران حامی سایت ، با س supportالاتی روبرو شده است.

در سال 2021 ، ویکی پدیا یک کد رفتاری واحد با مجازات های مناسب علیه توهین و آزار و اذیت ، که در گذشته گروه های اقلیت جامعه را هدف قرار داده بود ، در هر 300 نسخه مختلف زبان معرفی می کند.

ولز گفت: تدوین آیین نامه رفتار “بیشتر از آنچه باید طول کشید” ، اما این به این دلیل است که جامعه بسیار بزرگ است “برای کنار آمدن بر همه چیز و به دست آوردن خرید و درک ، مدت زمان زیادی طول می کشد.”

با این حال ، هدف برای 20 سال آینده در دو دهه اول بسیار چشمگیر خواهد بود.

در سال 2006 ، ولز هدف خود را تعیین 100000 ورودی ویکی پدیا برای هر زبان با بیش از یک میلیون گوینده قرار داد.

وی گفت: “ما هنوز حداقل 20 سال از آن زمان داریم.”

در پایان ، او امیدوار است که نهادی ایجاد کند که بتواند زنده بماند ، مانند دانشگاه بریتانیا آکسفورد ، قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان که می تواند ریشه خود را از اواخر قرن یازدهم بازگرداند.

ولز گفت: “ما واقعاً بر نحوه ساختن م institutionسسه ای متمرکز هستیم.” “ما واقعاً می خواهیم برای مدت طولانی در جامعه چنین چیزی باشیم.”

[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *