توضیح دهید: چرا هائیتی زمین لرزه دارد؟

[ad_1]

بوگوتا (رویترز)-گزارش شده است که نزدیک به 1300 نفر در زلزله ای قدرتمند کشته شده اند 2021 -08-16 ، که روز شنبه هائیتی را لرزاند ، هزاران نفر دیگر مجروح و دهها هزار ساختمان تخریب یا آسیب دیدند.

این ویرانی درست یک دهه پس از زلزله ویرانگر 2010 رخ داد https://www.reuters.com/world/americas/haiti-quake-revives-anger-over-aid-response-past-disasters-2021-08-16 که پورتو پرنس پایتخت هائیتی را ویران کرد و بیش از 200 هزار نفر را کشت.

در اینجا نگاهی داریم به این که چرا دریای کارائیب تحت تاثیر زلزله قرار گرفته است.

چه عواملی باعث وقوع زلزله در ارتفاعات می شود؟

هائیتی بخش غربی Hispaniola ، جزیره ای در کارائیب را اشغال می کند که با جمهوری دومینیکن مشترک است. Hispaniola بین دو سیستم گسل ، سیستم گسل Septtentional در شمال و سیستم گسل باغ Enricillo-Plantine در جنوب قرار گرفته است.

بنابر اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS) ، احتمال می رود که سیستم گسل باغ Enricillo-Plantan مسئول زمین لرزه شنبه و همچنین سال 2010 باشد.

زمین لرزه ها زمانی رخ می دهند که دو صفحه زمین ساختی – قسمت های جدا شده از پوسته زمین – ناگهان به یکدیگر می لغزند. اگرچه اصطکاک دو صفحه را در کنار هم نگه می دارد ، اما انتشار ناگهانی انرژی در امواج لرزه ای باعث لرزه های مرتبط با زلزله می شود.

کدام رنگ در سال 2010 یا شنبه بزرگتر بود؟

بر اساس گزارش USGS ، زمین لرزه روز شنبه 7.2 ریشتر بود که برای اندازه گیری شدت زلزله استفاده می شود.

اگرچه زلزله سال 2010 7.0 بود ، اما مقیاس ریشتر لگاریتمی است ، به این معنی که زلزله شنبه دو برابر انرژی قبلی زلزله آزاد کرد. در جامائیکا ، بیش از 320 مایل (320 کیلومتر) دورتر احساس شد.

به نظر می رسد خسارات ناشی از شنبه تا کنون کمتر از سال 2010 است که علل آن در حال بررسی است.

ویلیام بارنهارت ، ژئوفیزیکدان برنامه خطر زمین لرزه USGS می گوید: “در حال حاضر موضوع میلیون ها دلار است.”

در حالی که زمین لرزه سال 2010 در لیوگان ، در نزدیکی پایتخت هائیتی رخ داد ، زمین لرزه روز شنبه در دورتر از پورتو پرنس ، در بخش نیپس در جنوب غربی هائیتی رخ داد.

وی افزود: کارهای اولیه نشان می دهد که فاصله بیشتر زمین لرزه از پایتخت و منطقه کوهستانی و کم جمعیت مرکز زلزله – جایی که زمین لرزه در سطح زمین آغاز می شود – می تواند تأثیر داشته باشد.

آیا زمین لرزه های بیشتری در هائیتی رخ می دهد؟

USGS می گوید قبل از زلزله سال 2010 ، سیستم گسل باغ Enricilo-Plantin در دهه های گذشته زمین لرزه بزرگی ایجاد نکرده بود.

با این حال ، سیستم گسل احتمالاً در پشت سه زلزله بزرگ دیگر به ترتیب در سالهای 1751 ، 1770 و 1860 بوده است ، USGS می گوید ، دو زلزله اول پورتو پرنس را ویران کرده است.

احتمالاً در آینده لرزه های دیگری نیز رخ خواهد داد.

بارنهارت می گوید: “ما می دانیم که آنها قرار است اتفاق بیفتند ، اما نمی دانیم که آنها چه زمانی رخ خواهند داد.”

آیا درس های زمین لرزه 2010 متفاوت بود؟

در حالی که بارنهارت می گوید فقط ژاپن ، مکزیک و غرب ایالات متحده دارای سیستم های هشدار زودهنگام زلزله هستند – که فقط ده ها ثانیه هشدار اولیه را می خرند – کلود پرپیتیت ، زلزله شناس ارشد هائیتی ، گفت رفتار مردم هائیتی متفاوت است https: //www.reuters. com / world / americas / haitians-say-2010-erdake-derss-can-have-can-save-lives-not-enough-2021-08-16 پس از زلزله شنبه ، در مقایسه با 2010

وی در آن زمان گفت که مردم با پناه گرفتن در ساختمان ها در حالی که پس لرزه ها ادامه داشت ، در خطر بیشتری قرار داشتند.

Prepetit گفت: “ما درس خود را آموختیم ،” اما افزود که باید کارهای بیشتری انجام شود. ما باید مصالح ساختمانی بهتری بسازیم و سپس مردم را آموزش دهیم تا بتوانند بازتاب های مناسب را ایجاد کنند. “

(این داستان تصحیح می کند تا کلمه و موقعیت گم شده در پاراگراف 17 را جایگزین کند)

(گزارش الیور گریفین در بوگوتا و گسیکا توماس در پورتو پرنس ؛ ویرایش جاناتان اواتیس)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *