خبرنگار آزاد ژاپن توکیو را به “اقدام عینی” علیه جنتای میانمار فرا می خواند

[ad_1]

توکیو (رویترز) – یک روزنامه نگار ژاپنی که به تازگی از زندان میانمار آزاد شده است ، روز جمعه از دولت خود خواست تا “اقدام مشخص” علیه رژیم نظامی در آنجا ، از جمله بررسی کمک های توسعه ای آن ، انجام دهد.

مقامات میانمار یوکی کیتازومی ، گزارشگر مستقل که از ناآرامی های این کشور از زمان تسخیر ارتش در اول فوریه گذشته بود ، را بازداشت و وی را به انتشار اطلاعات نادرست متهم کرد.

کیتازومی ، که چندین سال در میانمار زندگی می کرد و از یک شرکت رسانه ای در یانگون پایتخت استفاده می کرد ، پس از مذاکرات به رهبری سفیر ژاپن آزاد شد. این روزنامه نگار هفته گذشته به ژاپن بازگشت.

کیتازومی در یک کنفرانس خبری در توکیو با اشاره به آشفتگی میانمار گفت: “من به لطف حمایت دولت ژاپن آزاد شدم ، اما این نیست که مشکل حل شده است.”

انجمن حمایت از زندانیان سیاسی گفت: از زمان موج اعتراضات پس از سرنگونی ارتش توسط دولت منتخب به رهبری آنگ سان سوچی ، نیروهای امنیتی میانمار بیش از 800 نفر را کشته اند.

این گروه می گوید بیش از 4000 نفر بازداشت شده اند ، از جمله 20 نفر به اعدام محكوم شده اند.

کیتازومی گفت ژاپن به دلیل روابط تاریخی خود در میانمار از نفوذ شدیدی برخوردار است و از دولت خود خواست “اقدامی عینی” برای حل تقابل جنبش دموکراسی خواهی و ژنرال ها انجام دهد.

وی گفت: “من دوست دارم ژاپن از نیرویی که با آن مرا آزاد کرد برای حل مشکل در میانمار استفاده کند.”

ژاپن یک سرمایه گذار عمده و منبع کمک های فنی و توسعه ای به دولت های نیمه غیرنظامی میانمار طی دهه اصلاحات سیاسی است که پس از پایان آخرین دوره حکومت نظامی در سال 2011 به وجود آمد.

کیتازومی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات توشیمیتسو موتگی ، وزیر امور خارجه ژاپن مبنی بر اینکه توکیو در صورت عدم بهبود اوضاع می تواند کلیه کمک های توسعه را قطع کند ، گفت قطع برخی پروژه ها “پیام محکمی” می دهد و بررسی تعهد ژاپن ضروری است.

شرکت رسانه ای کیتازومی از تولید ویدئو ، از اخبار گرفته تا پیش پرده های فیلم استفاده می کند و روزنامه نگاران را با تأکید بر آزادی بیان آموزش می دهد.

قبل از پیوستن به یانگون ، کیتازومی روزنامه نگار بزرگترین روزنامه تجاری ژاپن ، Nikkei بود.

(گزارش آنتونی اسلدکوفسکی ؛ ویرایش رابرت بیرسل)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *