دوترته از فیلیپین با استناد به ICC ، می گوید جنگ مواد مخدر بسیار پایان یافته است

[ad_1]

مانیلا (رویترز) – رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین روز دوشنبه گفت که جنگ با مواد مخدر بیش از 5 سال پس از آغاز جنگ وحشیانه مواد مخدر که منجر به کشته شدن هزاران نفر و ایجاد اتهاماتی برای جنایات احتمالی علیه بشریت شده ، پایان یافته است.

دوترته ، در آخرین خطاب به دولت-ملت ، از این کارزار دفاع کرد و گفت این کار جنایات را ریشه کن کرده و صلح و نظم را بهبود بخشیده است.

دوترته در سخنرانی تقریباً سه ساعته خود ، که انتظار می رفت بسیاری از آن به بیماری همه گیر COVID-19 بپردازد ، گفت: “ما هنوز راه طولانی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر در پیش داریم.”

دوترته 76 ساله واجد شرایط انتخاب مجدد نیست اما اشاره کرده است که وی می تواند به عنوان معاون رئیس جمهور کاندید شود که منتقدان آن را بحرانی احتمالی برای بازگشت به قدرت می دانند.

پیش از سخنرانی وی ، صدها نفر از فعالان با وجود تهدید نسخه مسری تری از تاج ویروس دلتا ، به خیابان های مانیل آمدند و بنرهایی را با انتقاد از پرونده حقوق دوترته و نحوه استفاده از بحران COVID-19 حمل کردند.

ماه گذشته ، دادستان دادگاه کیفری بین المللی (ICC) به دنبال چراغ سبز برای آغاز تحقیقات رسمی در مورد قتل های مربوط به مواد مخدر بود و گفت: جنایات علیه بشریت می توانست ارتکاب یابد.

دوترته که جرأت شکایت از او را داشت ، بار دیگر دادگاه را مسخره کرد و گفت که او هرگز کشتن مردم را برای ویران کردن کشور انکار نمی کند.

“من هرگز انکار نکردم ، و دادگاه بین المللی کیفری می تواند آن را بنویسد: کسانی که کشور من را نابود می کنند ، شما را می کشم. و کسانی که جوانان کشور ما را نابود می کنند ، شما را می کشم. من واقعاً شما را تمام خواهم کرد زیرا دوست دارم کشور من.”

گروه های حقوق بشری دوترته را به تحریک خشونت مرگبار متهم کرده و می گویند که پلیس مظنونان غیر مسلح به مواد مخدر را کشته و صحنه های جرم گسترده را سازماندهی کرده است. پلیس این موضوع را انکار می کند و دوترته اصرار دارد که پلیس فقط برای دفاع از خود دستورات کشتن را دارد.

کارلوس کنده ، یک محقق فیلیپینی ، به دیده بان حقوق بشر گفت: “دوترته سالها پیش چیزی برای اثبات قول خود در مورد از بین بردن داروهای غیرقانونی ندارد – چیزی جز اجساد کشته شده توسط پلیس”.

دوترته ، که با قول مبارزه با فساد ، جرم و مواد مخدر غیرقانونی در سال 2016 به مقام ریاست جمهوری دست یافت ، علی رغم انتقاد از این قتل ها و واکنش همه گیرانه اش ، همچنان محبوبیت زیادی دارد.

فیلیپین با بیش از 1.5 میلیون مورد ویروس کرونا و بیش از 27000 مورد مرگ ، دومین شیوع در جنوب شرقی آسیا را دارد.

ریزالینا مانتارینگ ، کارمند انجمن حکمرانی فیلیپین گفت: “ما امیدوار بودیم که رئیس جمهور یک نقشه راه روشن برای بهبود اقتصادی و چگونگی ایجاد ظرفیت های بهداشتی در دولت برای مقابله با انواع جهش ها و بیماری های همه گیر آینده ارائه دهد.”

اگرچه وی گفت کشور دیگر توانایی تحمیل محاصره بیشتر را ندارد ، دوترته گفت در صورت وخیم شدن گسترش نوع دلتا ، نمی تواند محدودیت شدیدتری را در این زمینه ایجاد کند.

وی همچنین از مردم خواست که واکسینه شوند. داده ها نشان می دهد که تاکنون ، فیلیپین فقط 5.5 درصد از 110 میلیون نفر جمعیت خود را ایمن سازی کرده است.

(گزارش تکمیلی توسط انریکو دلا کروز ؛ ویرایش توسط نیک مکفی)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *