رهبری یک جنبش جهانی تروریسم یا حاکمیت افغان ها؟

[ad_1]

کارشناسان می گویند بیشتر موفقیت طالبان به مسیر بستگی دارد گروه انتخاب کنیدs برای،، اما آنها تأثیر محدود فتوحات طالبان بر گروه های تروریستی به جنوب و جنوب-شرق آسیابه

در برابر همه احتمالات ، طالبان باید اقتدار خود را به ناسیونالیست های افغان ثابت کنند و از جنبش تروریسم جهانی دوری کنند،، همراه با تحقق وعده ها به جامعه بین المللی،، گروهی از کارشناسان گفتند اگر آنها می خواهند در اداره افغانستان موفق شوند پنج شنبه.

ترس از حملات تروریستی در منطقه جنوب و جنوب شرقی آسیا را رد می کند و پایان می یابدببا این حال ، آنها گفتند که پیروزی طالبان بر ابرقدرت ها را تضمین می کند آ انگیزه اخلاقی برای چنین گروه هایی با این حال ، تیهی اضافه، برای پیش بینی عواقب منطقه ای و جهانی تغییرات در افغانستان هنوز زود است.

سخنرانان در وبیناری با عنوان صحبت کردند طالبان افغانستان: تاثیر جنوب و جنوب-آرهآسیا آسیا میزبانی مشترک توسط سپیده دم (پاکستان) ، دیلی استار (بنگلادش) و پست جاکارتا (اندونزی) در 26 آگوستبه اینy عضو هستند بر شبکه خبری آسیا ، اتحادیه ای از 23 سازمان خبری در 20 کشور آسیایی.

این طالبان باید تصمیم بگیرند که چه کسانی هستند. آیا آنها ناسیونالیست های افغانی هستند یا به نوعی یا به نوعی ، جنگنده های بین المللی؟ آنتونی دیویس ، مشاور امنیتی و تحلیلگر مستقر در بانکوک در IHS-Jane’s ، درخواست کرد و افزود که پاسخ به این س keyال کلیدی ممکن است ماه ها ، حتی سال ها طول بکشد ، نه هفته ها.

پس از تصرف کابل ، طالبان چهره معتدل تری نشان دادند و گفتند که آنها صلح می خواهند و از دشمنان قدیمی انتقام نمی گیرند.،، و حقوق زنان را بر اساس قوانین اسلامی رعایت خواهد کرد. آنها همچنین متعهد شدند که به هیچ گروهی اجازه نمی دهندs استفاده از افغانستان برای حملات تروریستی در هر کشوری.

دیویس گفت که طالبان بین دو متحد تأثیرگذار خود یعنی پاکستان و القاعده قرار گرفته اند.

او گفت که از ظهور آنها در اوایل دهه 1990 ، پاکستان به طالبان کمک کرده و در سال 1996 به حمایت از آنها در قدرت ادامه داده است. اما از آن زمان به بعد ، ناشی از ارتباط طالبان با اسامه بن لادن و حمله تروریستی 11 سپتامبر در ایالات متحدهپناه داده جپدران، کل شرکت نظامی پاکستان “اژدر شد ، روی صورت آنها منفجر شد”به آ حمله سریع آمریکا و متحدانش سپس اواخر سال 2001 طالبان را برکنار کرد.

از آنجا که طالبان اکنون دوباره در قدرت هستند ، پاکستان با تجربه تلخ خود ، است اکنون روشن است مربوط به چی می خواهم ، او فکر می کند.

پاکستان خواهان یک دولت با ثبات در کابل استich است دلسوز علت آنها و است آنتونی گفت: “همچنین ناسیونالیستی” آنها به وضوح نمی خواهند که افغانستان به مرکز فعالیت های تروریستی تبدیل شود.

تهدید تروریستی؟

از سوی دیگر ، در 20 سال گذشته ، طالبان در هکتارو روابط خود را با گروه های مختلف ، او گفت به ویژه القاعده.

علاوه بر این ، دیویس گفت ، آنها با ناسیونالیست ها ارتباط دارند اسلام گرا گروه هایی مانند TTP در پاکستان ، جنبش اسلامی ازبکستان و جنبش اسلامی ترکمنستان شرقی (ETIM).

وی گفت که جنگجویان القاعده هنوز با طالبان همکاری می کنند و تصمیم گیری برای آنها بسیار دشوار خواهد بود ، زیرا این گروه دارای انواع باغ های انگور در این زمینه است.

وجود دارد کسرها وی افزود: طالبان که قطعاً خواهان ثبات و رفاه در کشور پس از پیروزی در جنگ هستند.

با این حال ، دیگر بازیکنان مهم مانند سراج الدین هاکانی ، رئیس شبکه قدرتمند حکانی و عملاً شماره دو در طالبان ، نمی کرد‘تی من می خواهم القاعده را زیر اتوبوس بیندازم ، آنتونی گفت و افزود که آنها در بالا به هم متصل هستند سالها از طریق پیوندهای خونی و خانوادگی

او گفت که اکنون رهبری طالبان وجود دارد برای پاسخ به س importantال مهم: شما باید آنها بستن رادیکال تر رئیس جنبش یا با وجود تهدیدها و فشارهای بین المللی به آن ادامه دهید؟

با این حال ، زاهد حسین ، کارشناس برجسته امنیتی و تروریسم منطقه ای مستقر در اسلام آباد ، می گوید اگرچه ارتباط طالبان با القاعده محدود است ، اما دیگر در همه نوع جهانی وحشت جنبش.

وی گفت که تضاد بین طالبان و دولت اسلامی اثبات استاست که او همچنین مدعی است که عناصر القاعده آنقدر که بسیاری فکر می کنند در افغانستان فعال نیستند.

آیا غرب با طالبان در ارتباط مستقیم با القاعده یا همه نوع جهانی گروه های تروریستی؟او پرسید،، اشاره به مذاکرات 18 ماهه با آمریکا در دوحه که راه را برای نیروهای آمریکایی هموار کرد برداشت از حساب.

توافق دوحه که با حمایت چین ، روسیه و پاکستان و به اتفاق آراء شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد ، تنها به دلیل متعهد بودن طالبان امکان پذیر بود. بله خیر اجازه می دهدمهندسی حسین گفت که افغانستان باید توسط همه گروه های تروریستی مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین به این واقعیت اشاره کرد که حتی قبل از آخرین حمله ، طالبان قبلاً خود را تثبیت کرده بودند اتحادهای تاکتیکی با قدرتهای همسایه مانند ایران ، روسیه و چین با یک هدف مشترک: این محدود کردن نفوذ داعش است و دیگر جهانی گروه های تروریستی

“عامل دیگر این است که رهبری طالبان اکنون با دهه 1990 بسیار متفاوت است. وی افزود: “این رهبران به طور منظم با رهبران خارجی ملاقات می کنند ، با آنها مذاکره می کنند و اکنون می دانند که آنها نمی توانند مانند گذشته کار کنند.”

گفت چه چیزی بیشتر،، وضعیت کاملاً متفاوت از هرج و مرج دهه 1990 است. در حقیقت ، گروه هایی مانند القاعده به دلیل جنگ داخلی پس از اتحاد جماهیر شوروی موفق به پیشرفت در افغانستان شده اند.

یکی از نگرانی های جامعه بین المللی این است که اگر طالبان شکست بخورد و یک جنگ داخلی جدید شروع شود ،s در افغانستان ، برای جهان بسیار مطلوب تر خواهد بود وحشت حرکت می کند. ”

وی همچنین این ایده را که طالبان با کشورهایی مانند هند دشمنی می کنند و به پاکستان پایبند خواهند بود ، رد کرد.

این جانباز اظهار داشت: “آنها نمی کنند و نمی توانند.” سپیده دم وی گفت که چالش اصلی طالبان در حال حاضر اداره کشور است.

با فروپاشی دولت کابل ، تصرف کشور بسیار آسان تر بود. اما مدیریت آن بسیار سخت تر خواهد بود بر وی افزود که کشور در درگیری های قومی و سایر درگیری ها غرق شده است.

“علاوه بر این ، دولت قبلی کاملاً وابسته بود ، تقریبا 90٪، برای کمکهای آمریکایی یا خارجی برای اداره دولت روزانه. وی گفت: “اگر طالبان بخواهند کشور را اداره کنند ، طالبان نمی توانند با هیچ کشوری مخالفت کنند.”

تهدید ژئوپلیتیک؟

کشورهای غربی آنچه را که از آنها می خواهند از طریق معاملات و بر قطعنامه سازمان ملل بنابراین آنها باید به تعهداتی که با جامعه بین المللی در مورد دولت فراگیر ، حقوق بشر ، حقوق زنان و سایر مسائل داده اند عمل کنند.

وی گفت: “به دلایل اقتصادی و دیگر دلایل ، طالبان نمی توانند مانند دهه 1990 از پس انزوا برآیند.”

وی خاطرنشان کرد: اما برای اجرای آنها ، طالبان به دلیل تفکر فوق محافظه کارانه آنها که از چارچوب اجتماعی سنتی قبیله ای نشأت می گیرد ، با رهبران و مبارزان محلی با مشکل بزرگی روبرو خواهند شد. وی افزود که این یک چالش بزرگتر در داخل طالبان خواهد بود.

محفوظ آنام ، سردبیر دیلی استار، گفت که باید به طالبان فرصت کمی برای تنفس داده شود تا نیت خود را اثبات کند.

وی گفت که تأخیر در تشکیل دولت را می توان نشانه ای از بحث های داخلی در مورد تشکیل دولت دانست دولت فراگیر”، با توجه به تقسیم قومی ناپایدار کشور.

وی گفت: “هیچ کس شکست ها را دوست ندارد چه برسد به ابرقدرت ها.”، با اشاره به ایالات متحده.

آنام اصرار کرد هشدار در مورد استفاده از شکاف ها و اختلاف در صفوف طالبان.

“اگر ایالات متحده ، دیعنی خود نفس‘، تصمیم می گیرد طالبان را بد جلوه دهد – آنها را به شکل طراحی کنید قرون وسطی زور و انتقادsبه آنها حمله کنید و خط خطی ایجاد کنیدs sکه در در هر مرحله – این می تواند مشکل ایجاد کند ” گفت Anamبه

او ترسیده استs که علی رغم بحثی که زاهد مطرح کرد،،پاکستان می تواند از فرصت برای احیای موضوع کشمیری استفاده کند.

امید داردs که همه قدرتها ، از جمله روسیه و چین نحوه بررسی طالبان را از نزدیک بررسی خواهد کرد خواهد به گزینه ها واکنش نشان دهید در دسترس آنهاست و اقدامات مناسب را انجام دهند.

اگر طالبان راه ملی گرا را در پیش بگیرند ، همه باید همکاری کنند. اگر از مسیر بر بین المللی گروه های تروریستیاو پیشنهاد کرد: “پس همه ما باید اقدامات احتیاطی خود را انجام دهیم.”

وی گفت بنگلادش نگران است زیرا این کشور در حالت خفته است افراطیون روند. اما به لطف اقدامات دولت فعلی ، از داکا در سال 2016. وحشت حمله،، وی افزود که وضعیت تحت کنترل است.

او گفت که تأثیر ایدئولوژیک پیروزی طالبان در افغانستان را نمی توان نادیده گرفت.

پیروزی آنها در برابر ائتلافی از ابرقدرت های بدون پشتوانه که آنها در طول پیروزی خود علیه شوروی به دست آوردند و بدون نیروی هوایی و وسایل جنگی مدرن ، پیامی قوی به او گفت که گروه های سراسر جهانبه

نور هدی اسماعیل ، همکار ملاقات کننده که در دانشکده مطالعات بین المللی S. Rajaratnam (RSIS) سنگاپور و بنیانگذار موسسه صلح بین المللی اندونزی موافقت کرد.

وی گفت که علاوه بر استثمار خارج ، اگر طالبان نتوانند نقاط مختلف مقاومت رهبران مختلف نظامی را کنترل کنند ، این نیروها می توانند خطوط گسل را در گروه ایجاد یا تشدید کنند.

رادیکال های خود انگیز هنوز تهدید جدی تری برای آنها محسوب می شوند وحشت حمله به اندام هاsاو گفت که گروه های ویرایش شده است.

دیویس گفت ، اگرچه دهلی نو می تواند از نزدیک به توسعه بنگرد ، اما تأثیر آن بر تغییر قدرت در کابل بعید است که تأثیر مهمی بر هند داشته باشد.

او گفت که با وجود جمعیت عظیم مسلمانان ، بین المللی است وحشت گروه ها نتوانستند از آنها الهام بگیرند. او اشاره کرد که کمی بزرگ است وحشت حملات منn هند به سازماندهی و کمک رسید و تحت کنترل نهادهای نظامی پاکستان به destabilisایالت است

با این حالوی خاطرنشان کرد ، برخی گروه های افراطی پاکستانی من دارم برنده a حمایت در افغانستان، آو او پیش بینی می کند که پاکستان از آن خوشش می آیدبودن گروه ها در خواب بمانند آنجا تا گرد و غبار ته نشین شود.

او همچنین کم بازی کرد همه نوع تهدید نظامی برای چین،، گفتن که پکن خواهد ما باید بیشتر از افغانستان نگران سوریه باشیم.

کوبساک چوتیکول ، قانونگذار و سفیر سابق تایلند می ترسید که پس از شکست در افغانستان ، ایالات متحده بتواند دهه ها بعد دوباره تمرکز خود را بر جنوب آسیا بگذارد تا افتخار از دست رفته خود را به دست آورد.،، به طور بالقوه این منطقه را به مرکز رقابت بین ایالات متحده و چین تبدیل می کند.

وی به سفرهای اخیر کامالا هریس ، معاون رئیس جمهور آمریکا و لوید آستین ، وزیر دفاع آمریکا به کشورهایی که بر سر این منبع با چین اختلاف دارند ، اشاره کرد. دریای غنی چین جنوبی

وی با توجه به نیروهای بحث برانگیز آمریکایی گفت خروج از افغانستان ، جنوب آسیا ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد متحدان و دوستان خود داشته باشد. با ظهور درجه سانتی گرادحینا به عنوان ابرقدرت جدید همسایه ، می ترسید که کشورهای منطقه به آن نیاز داشته باشند بر سخت پاسخ انتخاب بین آمریکا و چین

او پرسید که آیا وضعیت افغانستان این انتخاب را نزدیک کرده است؟ – ستاره روزانه / شبکه خبری آسیا[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *