“زمان تغییر کرده است”: برخی از زنان افغان پس از بازگشت طالبان به چالش کشیده شدند

[ad_1]

(رویترز) – زنان و دختران افغان که در آخرین حکومت طالبان ، که 20 سال پیش به پایان رسید ، آزادی هایی را که در آرزوی آنها نبودند به دست آوردند ، مأیوس هستند که آنها را از دست ندهند ، و اکنون جنبش مبارز اسلام گرا به قدرت بازگشته است.

رهبران طالبان حتی پس از فتح خیره کننده خود بر افغانستان اطمینان داده اند که دختران و زنان با وجود هشدارها حق کار و تحصیل خواهند داشت.

برخی از زنان قبلاً مسئول کار خود در جریان هرج و مرج پیشرفت طالبان در سراسر کشور در روزهای اخیر بوده اند. دیگران می ترسند که هر چه رزمندگان می گویند ، واقعیت ممکن است متفاوت باشد.

خدیجه ، که مکتب دینی دخترانه را در افغانستان اداره می کند ، می گوید: “زمان تغییر کرده است.”

“طالبان می دانند که نمی توانند ما را ساکت کنند ، و اگر اینترنت را خاموش کنند ، جهان در کمتر از پنج دقیقه می داند. آنها باید بپذیرند که ما کی هستیم و چه شده ایم.”

این چالش منعکس کننده نسلی از زنان است ، عمدتا در مراکز شهری ، که با فرصت حضور در مدرسه و دانشگاه و یافتن کار بزرگ شده اند.

هنگامی که طالبان برای اولین بار از سال 1996 تا 2001 بر افغانستان حکومت کردند ، تفسیر دقیق آنها از شریعت یا قوانین اسلامی – که گاه بی رحمانه اعمال می شد – حکم می کرد که زنان نمی توانند کار کنند و دختران نمی توانند به مدرسه بروند.

زنان می خواستند صورت خود را بپوشانند و در صورت تمایل به ترک خانه خود ، یکی از اقوام مرد آنها را همراهی کند. کسانی که قوانین را زیر پا می گذارند ، گاهی توسط پلیس مذهبی طالبان تحقیر و ضرب و شتم عمومی می شوند.

در دو سال گذشته ، وقتی مشخص شد که نیروهای خارجی قصد خروج از افغانستان را دارند ، رهبران طالبان به غرب اطمینان دادند که زنان از حقوق مساوی در اسلام ، از جمله دسترسی به اشتغال و تحصیل برخوردار خواهند بود.

روز سه شنبه ، در نخستین کنفرانس مطبوعاتی طالبان از زمان تصرف کابل در روز یکشنبه ، ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی زنان گفت حقوق زنان https://www.reuters.com/world/asia-pacific/evacuation-flights-resume-kabul-airport -biden-محافظت می کند-us-download-2021-08-17 از آموزش ، بهداشت و اشتغال و از نظر شرع “خوشحال” خواهد بود.

مجاهدین به طور خاص در مورد زنان شاغل در رسانه ها گفتند که این بستگی به قوانین وضع شده توسط دولت جدید در کابل دارد.

روز سه شنبه ، یک مجری زن از شبکه خصوصی تلویزیونی طلوع افغانستان با یک سخنگوی طالبان به صورت مستقیم مصاحبه کرد.

زنان مجبور به کار هستند

پشتانا دورانی ، فعال آموزشی افغانستان ، 23 ساله ، نسبت به وعده های طالبان احتیاط می کرد.

او به رویترز گفت: “آنها باید صحبت کنند. آنها در حال حاضر این کار را نمی کنند.”

“اگر آنها برنامه درسی را محدود کنند ، من کتابهای بیشتری را در () یک کتابخانه آنلاین بارگذاری می کنم. اگر اینترنت را محدود کنند … من کتابها را به خانه می فرستم. اگر آنها معلمان را محدود کنند ، من یک مدرسه زیرزمینی راه اندازی می کنم ، بنابراین من پاسخی برای تصمیمات خود داشته باشند. “

برخی از زنان گفته اند که آزمایش پایبندی طالبان به حقوق برابر این است که آیا به آنها مشاغل سیاسی و سیاسی داده می شود.

ملاله یوسف زی ، برنده جایزه صلح نوبل ، که در سال 2012 پس از مبارزه برای حقوق تحصیل دختران در اثر اصابت گلوله به سر توسط یک تیرانداز پاکستانی جان سالم به در برد ، گفت که او عمیقا نگران است https://www.reuters.com/ world/ asia-pacific/ malala-yousafzai-از رهبران جهان می خواهد تا اقدامات فوری انجام دهند-afghanistan-2021-08-17 در مورد وضعیت افغانستان.

یوسف زی به بی بی سی نیوزن گفت: “من این فرصت را داشتم که با چندین فعال در افغانستان از جمله فعالان حقوق زنان صحبت کنم و آنها نگرانی خود را در مورد اینکه مطمئن نیستند زندگی آنها چگونه خواهد بود به اشتراک گذاشتند.”

آژانس کودکان سازمان ملل متحد یونیسف خوش بینی محتاطانه ای را ابراز کرده است https://www.reuters.com/world/asia-pacific/unicef-says-some-taliban-support-education-afghan-girls-2021-08-17 در زمینه همکاری با نمایندگان طالبان با استناد به اظهارات اولیه خود در حمایت از تحصیل دختران.

او هنوز به اکثر مناطق کشور کمک می کند و جلسات اولیه خود را با مقامات جدید طالبان در شهرهای اخیر تصرف شده مانند قندهار ، هرات و جلال آباد برگزار کرده است.

مصطفی بن مسعود ، رئیس عملیات میدانی یونیسف افغانستان در یک نشست خبری سازمان ملل متحد گفت: “ما مذاکرات جاری داریم ، ما بر اساس آن بحث ها کاملاً خوشبین هستیم.”

اما آنتونیو گوترش ، رئیس سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد “توقف” محدودیت های حقوق بشر در زمان طالبان و افزایش نقض حقوق زنان و دختران هشدار داد.

رویترز هفته گذشته https://www.reuters.com/world/asia-pacific/afghan-women-bankers-forced-roles-taliban-takes-control-2021-08-13 هفته گذشته گزارش داد که در اوایل ژوئیه جنگجویان طالبان وارد یک شعبه یک بانک تجاری در قندهار و به 9 زن که در آنجا کار می کردند دستور داد آنجا را ترک کنند زیرا کار آنها نامناسب تلقی شد. آنها اجازه دارند با بستگان مرد جایگزین شوند.

(نویسندگی و ویرایش توسط مایک کولت وایت)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *