مسعود ، رهبر ضد طالبان می خواهد صحبت کند ، اما آماده جنگ است

[ad_1]

(رویترز) – احمد مسعود ، رهبر آخرین پاسگاه اصلی مقاومت ضد طالبان در افغانستان ، روز یکشنبه گفت که امیدوار است با جنبش اسلام گرا که یک هفته پیش قدرت را در کابل به دست گرفت مذاکرات مسالمت آمیزی داشته باشد ، اما نیروهایش آماده این کار هستند. مبارزه کردن.

وی در تماس تلفنی با رویترز از قلعه خود در دره پنجشیر در شمال غرب کابل ، جایی که نیروهای خود را از بقایای واحدهای ارتش منظم و نیروهای ویژه جمع آوری کرده بود ، به رویترز گفت: “ما می خواهیم طالبان را متوجه کنیم که تنها راه پیش روی مذاکرات است.” و مبارزان شبه نظامی محلی.

“ما نمی خواهیم جنگی شروع شود.”

این اظهارات بعنوان بیانیه ای از برنامه عالمه طالبان در توئیتر منتشر شد که می گفت صدها جنگجو “پس از امتناع مقامات محلی از واگذاری مسالمت آمیز آن به” پنجشیر “حرکت می کردند. ویدئوی کوتاهی ستونی از کامیون های اسیر شده با پرچم سفید طالبان را نشان می دهد ، اما هنوز علامت های دولتی در بزرگراه در حال حرکت است.

مسعود ، پسر احمدشاه مسعود ، یکی از رهبران اصلی مقاومت ضد شوروی در افغانستان در دهه 1980 ، گفت اگر نیروهای طالبان بخواهند به دره حمله کنند ، حامیان وی آماده جنگ هستند.

آنها می خواهند دفاع کنند ، می خواهند بجنگند ، می خواهند در برابر هر رژیم تمامیت خواه ایستادگی کنند. “

با این حال ، هنوز مشخص نیست که آیا عملیات طالبان آغاز شده است یا خیر. سخنگوی طالبان گفت که حمله به پنجشیر آغاز شده است. اما دستیار مسعود گفت هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد ستون در واقع وارد گذرگاه باریک دره شده است و هیچ گزارشی از درگیری وجود ندارد.

در تنها نبرد تأیید شده از سقوط کابل در روز یکشنبه ، نیروهای ضد طالبان هفته گذشته سه منطقه را در ولایت شمالی بغلان در مرز با پنجشیر پس گرفتند. با این حال ، مسعود گفت که این عملیات را سازماندهی نکرده است ، به گفته وی توسط گروه های شبه نظامی محلی که به “وحشیگری” در منطقه پاسخ می دهند ، این عملیات را انجام داده است.

مسعود خواستار یک دولت فراگیر و جامع در کابل ، نماینده همه اقوام مختلف در افغانستان شد و گفت که “رژیم تمامیت خواه” نباید توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شود.

بقایای خودروهای زرهی شوروی که هنوز دره را نشان می دهند نشان می دهد که پنجشیر در گذشته چقدر سخت شکست خورده است. اما بسیاری از ناظران خارجی شک دارند که آیا نیروهای مسعود قادر خواهند بود بدون حمایت خارجی به مدت طولانی مقاومت کنند.

وی گفت نیروهایش که به گفته یکی از دستیارانشان بیش از 6000 نفر بودند ، در صورت وقوع جنگ به حمایت بین المللی نیاز خواهند داشت. اما او گفت که آنها فقط از پنجشیر ، منطقه ای از تاجیکهای فارسی زبان که مدتهاست با پشتونها که هسته اصلی جنبش طالبان را تشکیل می دهند ، در تضاد هستند ، آمده اند.

وی گفت: “بسیاری از افراد دیگر از بسیاری از ولایات دیگر در دره پنجشیر به دنبال پناهندگی هستند که در کنار ما هستند و نمی خواهند هویت دیگری برای افغانستان بپذیرند.”

(گزارش اضافی احمد الهامی در قاهره ؛ جبران پشیمام در اسلام آباد ویرایش: جیلز الگود و فرانسیس کری)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *