نخست وزیر بعدی سوئد با خشونت گروهی و ظهور راست افراطی روبرو خواهد شد

[ad_1]

استوکولم (رویترز) – سوسیال دموکراتهای سوئد در ماه نوامبر رهبر جدیدی را جایگزین استفان لوفون ، نخست وزیر ، انتخاب می کنند و باید پرچم دار را پیدا کنند تا رای دهندگان را متقاعد کند که این حزب می تواند خشونت باند را متوقف کرده و وضعیت اجتماعی را پس از همه گیری بازگرداند.

لوفون ، که رهبری یک دولت اقلیت را بر عهده دارد ، کمتر از یک سال قبل از انتخابات سپتامبر 2022 از قدرت کنار می رود. ، پوپولیست دموکراتهای سوئدی.

لوفون متکی به درجات متفاوتی از حمایت سبزها ، چپ سابق کمونیست و حزب لیبرال مرکز است که پس از انتخابات 2018 متحدان خود را به دلیل تمایل آنها برای همکاری با راست افراطی رها کرد.

جانشین لوفون ، که به عنوان همدست شناخته می شد ، اما یک همزن بدون بیان بود ، احتمالاً مجبور بود از طناب مشابهی عبور کند – در حالی که اقتصاد را پس از همه گیری ویروس کرونا بازسازی می کرد و با افزایش جرایم اسلحه مقابله می کرد.

نیک ایلوت ، دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه سودرتورن می گوید: “سوئد با چالش های بزرگی روبرو است.” “بزرگترین قانون و نظم است.”

تیراندازی در شهرهایی مانند استکهلم ، گوتنبرگ و مالمو تقریباً عادی شده است و راست افراطی توانسته است خشونت را با سیاستهای مهاجرت سخاوتمندانه در دهه های اخیر پیوند دهد.

سوئد مهاجرت را محدود کرده است ، اما حمایت از دموکراتهای سوئد همچنان رو به افزایش است و نظرسنجی ها نشان می دهد که قانون و نظم یک موضوع کلیدی قبل از رای گیری سال آینده است.

با این حال ، قبل از آن ، نخست وزیر بعدی در مورد نحوه تصویب بودجه با بحران فوری روبرو خواهد شد.

نبرد بودجه

حزب چپ گرا تهدید کرده است که از لایحه مالی حمایت نخواهد کرد مگر اینکه بتواند بر سیاست ها تأثیر بگذارد و توافقنامه حزب مرکزی راست را نقض کرده است.

در صورت عدم تصویب این لایحه در ماه نوامبر ، سوئد ممکن است با انتخابات زودهنگام روبرو شود ، تهدیدی دائمی در چند سال گذشته که دولت از بحران به بحران می رود.

هنوز هیچ تحقیقی در مورد اینکه جانشین لوفون چه کسی است ، صورت نگرفته است.

نامزد باید با رای پارلمان روبرو شود ، اما اگر فرض کنیم که ریاضیات پارلمانی همانند رای اعتماد لوفون در ماه ژوئیه باقی بماند ، آنها موفق خواهند شد.

وزیر دارایی مگدالنا اندرسون و وزیر بهداشت لنا هالنگرن از جمله پیشنهاد دهندگان به این سمت هستند که به این معنی است که سوئد می تواند اولین نخست وزیر زن خود را به دست آورد. اگرچه به سوابق برابری جنسیتی خود افتخار می کند ، اما کشور هرگز توسط یک زن اداره نمی شود.

مگنوس هگوی ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه لیناین گفت: “مگدالنا اندرسون یک نامزد واضح است و از صلاحیت سیاسی بالایی برخوردار است.”

اندرسون پیشتر گفته بود که نمی خواهد این شغل برتر باشد.

از دیگر مدعیان می توان به مایکل دامبرگ وزیر کشور ، مورگان یوهانسون وزیر دادگستری و آندرس ایگمن وزیر انرژی اشاره کرد.

جانشین لوفون علاوه بر رسیدگی به خواسته های متضاد احزابی که با ترس از ائتلاف کنونی حمایت می کنند ، باید گذار به آینده ای بدون کربن را تسریع کند.

سوئد قصد دارد تا سال 2045 به میزان خالص انتشار کربن برسد.

در همین حال ، تعداد بالای مرگ و میر در میان سالمندان بر اثر COVID-19 ضرورت بازنگری یک دولت رفاهی بسیار ارزشمند اما رو به وخامت را برجسته کرده است.

(گزارش سایمون جانسون ؛ ویرایش نیکلاس پولارد و آلیسون ویلیامز)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *