پارلمان سیرالئون به لغو مجازات اعدام رای داد

[ad_1]

داکار (رویترز) – پارلمان سیرالئون جمعه بیش از دو دهه پس از اجرای آخرین اعدام در کشور آفریقای غربی ، به اتفاق آرا به لغو مجازات اعدام رأی داد.

رئیس جمهور جولیوس مادا بیو به زودی این لایحه را امضا می کند و باعث می شود سیرالئون بیست و سومین کشور آفریقایی باشد که مجازات اعدام را لغو می کند.

این لایحه همچنین به قاضیان اختیار بیشتری در مجازات می دهد ، كه به گفته مخالفان مجازات اعدام ، در مواردی كه شخص محكوم قربانی خشونت جنسی شده است ، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سیرالئون از سال 1998 مجازات اعدام را متوقف کرده است ، اما زندانیان محکوم به اعدام هنوز جدا از زندانیان دیگر زندگی می کنند ، که به گفته فعالان غیرانسانی است.

ریانون دیویس از Advocaid ، یک گروه مدافع در فریتاون ، پایتخت ، گفت: “این دقیقاً همان چیزی است که ما خواستار آن شدیم.”

وی گفت: “این به قضات اجازه می دهد تا در موارد جداگانه قانون را تفسیر كنند و احكام را صادر كنند ، این امر خصوصاً در مواردی كه مربوط به افرادی است كه خشونت جنسی یا جنسیتی را تجربه كرده اند بسیار مهم است.”

سیرالئون یکی از چندین کشور آفریقایی است که به دنبال پایان دادن به مجازات اعدام است. دادگاه عالی مالاوی در ماه آوریل آن را خلاف قانون اساسی دانست و چاد سال گذشته اعدام متهمان به تروریسم را متوقف کرد.

آخرین اعدام ها در سیرالئون در سال 1998 انجام شد ، زمانی که 23 نظامی در اواسط جنگ داخلی 11 ساله با تیراندازی اعدام شدند. اما صدور احکام اعدام همچنان ادامه دارد.

با وجود قول های سه دولت گذشته برای لغو مجازات اعدام ، تا ژوئن سال 2020 ، 99 نفر به جرایمی از سرقت ناگوار تا قتل ، به اعدام محکوم شدند.

دیویس گفت: “یکی از مواردی که باید با چاپ کوچک توضیح دهیم این است که چگونه برای کسانی که در حال حاضر در معرض اعدام هستند تفسیر می شود.”

(گزارش کوپر اینوین ؛ ویرایش آرون راس و سینتیا اوسترمن)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *