پیش از نشست پوتین ، بایدن به زلنسکی می گوید که از حق حاکمیت اوکراین دفاع خواهد کرد

[ad_1]

كيو / واشنگتن (رویترز) – جو بایدن ، رئیس جمهور آمریكا روز دوشنبه به ولادیمیر زلنسكی ، رئیس جمهور اوكرائین گفت كه قبل از نشست ولایت ولادیمیر پوتین بایدن و روسیه از حاكمیت و تمامیت ارضی اوكراين دفاع خواهد كرد.

جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی به خبرنگاران گفت که دو رهبر پیش از سفر بایدن به اروپا در یک تماس تلفنی در مورد روابط دو جانبه صحبت کردند.

سالیوان گفت: “آنها این فرصت را داشتند كه در مورد تمام موضوعات روابط آمریكا و اوكراین به طور كامل صحبت كنند و رئیس جمهور بایدن توانست به رئیس جمهور زلنسكی بگوید كه با توجه به پیشروی ما در برابر حاكمیت ، تمامیت ارضی و آرمانهای اوكراستا خواهد ایستاد.”

پوتین و بایدن در شانزدهم ژوئن در میان اختلافات شدید در مورد دخالت های انتخاباتی ، حقوق بشر و اوکراین در ژنو دیدار خواهند کرد.

در اولین تماس خود با زلنسکی در آوریل پس از روی کار آمدن ، بایدن به اوکراین “حمایت تزلزل ناپذیر” خود را ارائه داد زیرا روسیه در درگیری که نگران کننده کیف و حامیان غربی آن بود ، در مرزهای شرقی اوکراین نیرو می ساخت.

میخایلو پودولیاک ، مشاور رئیس ستاد زلنسکی ، گفت که رهبر اوکراین و بایدن مواضع سیاسی خود را هماهنگ کرده اند.

زلنسکی در توییتر خود گفت که این تماس تلفنی همچنین بیانگر آرزوهای اوکراین برای پیوستن به اتحاد نظامی ناتو و خط لوله گاز Nord Stream 2 روسیه است.

واشنگتن قدرتمندترین متحد اوکراین از زمان الحاق کریمه توسط روسیه در سال 2014 بوده است ، اگرچه کیف از تصمیم دولت بایدن برای لغو تحریم ها علیه این شرکت در پشت خط لوله انتقال گاز Nord Stream 2 متحیر شد.

زلنسکی هفته گذشته در مصاحبه ای به وب سایت آمریکایی Axios گفت که از این تصمیم “متعجب” و “ناامید” شده است.

اوکراین همچنین امیدوار بود که متحدان غربی این کشور پس از درگیری مرزی با روسیه تلاش مجددی برای پذیرش اوکراین در اتحاد نظامی ناتو انجام دهند و از دعوت نشدن به نشست امسال ناتو ناامید شد.

(گزارش ایلیا ژگولف کیف و استیو هالند در واشنگتن ؛ فیلمنامه ماتیاس ویلیامز و حمیرا پاموک ؛ ویرایش برنادت باوم و آنگوس ماکسوان)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *