Factbox-تخلیه از افغانستان بر اساس کشور

[ad_1]

(رویترز) – ایالات متحده و متحدانش با توجه به افزایش نگرانی ها درباره امنیت فرودگاه کابل ، در حال خروج هرچه بیشتر افراد از افغانستان قبل از مهلت مقرر 31 اوت هستند.

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده و شرکای ائتلاف از 14 اوت ، یک روز قبل از ورود طالبان به کابل ، حدود 95700 نفر را تخلیه کرده اند.

در اینجا برخی از جزئیات بیشتر در مورد تلاش های تخلیه بر اساس کشور آمده است:

ایالات متحده

پنتاگون گفت که ارتش آمریکا در صورت لزوم به تخلیه افراد از فرودگاه کابل تا 31 اوت ادامه می دهد ، اما حذف سربازان و تجهیزات نظامی ایالات متحده را در اولویت قرار خواهد داد.

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن تاکنون 4500 آمریکایی و خانواده های آنها را تخلیه کرده است.

بلینکن گفت که هنوز حدود 1500 شهروند آمریکایی در افغانستان هستند و دولت ایالات متحده یا برای تماس با آنها کار می کند یا قبلاً دستورالعمل هایی را در مورد نحوه رسیدن به فرودگاه کابل به آنها داده است.

بریتانیا

بریتانیا از اعلام زمان انجام آخرین پرواز تخلیه خودداری کرد و گفت که باید قبل از آخرین پروازهای آمریکا در 31 آگوست انجام شود. به گفته جیمز هیپی ، وزیر نیروهای مسلح ، روز پنجشنبه 12 هزار و 279 نفر از افغانستان از بریتانیای کبیر آورده شده اند. هیپی ها گفتند که حدود 400 نفر در کشور باقی مانده اند.

آلمان

آلمان اعلام کرده است که پروازهای تخلیه را تا زمانی که ممکن است ادامه می دهد. در اوایل پنجشنبه ، ارتش آلمان 5193 نفر را در 34 پرواز خارج کرد.

این وزارتخانه روز چهارشنبه گفت که گفته است بیش از 200 شهروند آلمانی در کابل باقی مانده اند. حدود 540 آلمانی قبلاً تخلیه شده اند.

به طور کلی ، آلمان اعلام کرد که 10 هزار نفر را برای خروج شناسایی کرده است ، از جمله پرسنل محلی افغان ، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر.

فرانسه

به گفته ژان کاستکس ، نخست وزیر فرانسه ، فرانسه انتظار دارد جمعه شب پروازهای تخلیه خود از کابل را تکمیل کند. وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد بیش از 100 شهروند فرانسوی و بیش از 2000 افغانی تا چهارشنبه شب پس از تخلیه از میدان هوایی کابل به خاک فرانسه رسیده اند.

قطر

قطر روز پنجشنبه گفت که تاکنون به تخلیه بیش از 40 هزار نفر در دوحه کمک کرده است و “تلاش های تخلیه در روزهای آینده با مشورت با شرکای بین المللی ادامه خواهد یافت”.

بلژیک

الکساندر دو کرو ، نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه اعلام کرد که بلژیک عملیات تخلیه خود را پس از آنکه منابع آمریکایی به دولت در مورد حمله قریب الوقوع بمب در نزدیکی فرودگاه کابل اطلاع دادند ، تکمیل کرده است.

او گفت که بیش از 1400 نفر از بلژیک از کابل خارج شدند و آخرین پرواز چهارشنبه شب به اسلام آباد رسید.

کانادا

ژنرال ون ایر ، سرپرست وزارت دفاع گفت که نیروهای کانادایی در کابل تلاش های خود برای تخلیه شهروندان و افغان ها را زودتر از روز پنجشنبه ، قبل از مهلت 31 آگوست ، پایان دادند.

وی گفت که کانادا تخلیه حدود سه هزار و 700 کانادایی و افغان را تسهیل کرده است.

بوقلمون

مولود چاووش اوغلو ، وزیر امور خارجه ترکیه در اوایل هفته جاری گفت که ترکیه حداقل 1400 نفر را از جمله حدود 1000 شهروند ترکیه از افغانستان خارج کرده است. ترکیه همچنین خروج نیروهای خود به افغانستان را آغاز کرده است و اولین پرواز قرار است روز پنجشنبه وارد آنکارا شود.

لهستان

ماتئوش موراویچی ، نخست وزیر لهستان روز پنجشنبه گفت که لهستان حدود 900 نفر را از جمله 300 زن و 300 کودک از افغانستان خارج کرده است.

او گفت که آخرین پرواز تخلیه لهستان حدود ساعت 8:30 صبح به وقت گرینویچ روز پنجشنبه در ورشو فرود آمد.

هند

یک مقام دولتی که خواست نامش فاش نشود ، گفت که هند 565 نفر را از افغانستان به پرواز درآورده است که بیشتر آنها کارکنان سفارت هند و شهروندان ساکن در آنجا هستند ، اما ده ها افغان از جمله سیک های هند و هندوها نیز از این کشور خارج شده اند. وی گفت که هنوز تصمیمی در مورد زمان توقف پروازها در دست نیست.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی پنجشنبه اعلام کرد که تاکنون به تخلیه 36 هزار و 500 نفر کمک کرده است ، از جمله 8500 نفری که از طریق شرکتهای هواپیمایی یا فرودگاههای ملی خود به امارات می آیند.

مجارستان

وزیر دفاع مجارستان ، تیبور بنکو گفت ، مجارستان پس از تخلیه 540 نفر از جمله شهروندان مجارستانی و افغان ها و خانواده های آنها که قبلاً برای نیروهای مجارستانی کار می کردند ، تخلیه افغانستان را متوقف کرده است.

دانمارک

به گفته وزارت دفاع دانمارک روز چهارشنبه آخرین پرواز تخلیه خود را از کابل با دیگر پرسنل دیپلماتیک و نظامی انجام داد.

این وزارتخانه گفت که دانمارک از 14 آگوست حدود 1000 نفر را از طریق هوا از افغانستان منتقل کرده است که شامل کارکنان دیپلماتیک ، خانواده های آنها ، مترجمان سابق ، شهروندان دانمارکی و افرادی از کشورهای متحد می شود.

اتریش

اتریش پروازهای خود را انجام نمی دهد و به آلمان و سایر کشورها برای کمک به تخلیه آن متکی است. الکساندر شالنبرگ ، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه در گفتگو با تلویزیون ملی ORF گفت: تا کنون 89 نفر با تابعیت یا اقامت اتریش با هواپیما تخلیه شده اند و دو تا سه نفر دیگر هنوز در افغانستان هستند.

شالنبرگ گفت که با تماس افراد جدید با مقامات اتریشی “تقریباً روزانه” ، این تعداد پیوسته در حال تغییر است.

سوئیس

ایگناسیو کاسیس ، وزیر خارجه سوئیس ، روز سه شنبه گفت که سوئیس که برای کمک به تخلیه آن از طریق تاشکند به آلمان و ایالات متحده متکی است ، 292 نفر را از افغانستان خارج کرده است. او گفت که هنوز 15 شهروند سوئیس در افغانستان بودند ، اما دیگر پروازهای سوئیس برای تخلیه برنامه ریزی نشده بود.

(گردآوری شده توسط کارکنان رویترز ؛ ویرایش شده توسط Raisa Kasolowski و Alex Richardson)[ad_2]

Recommended Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *